Bredbånd: Danmark er et u-land

Danske bredbåndsforbindelser er for langsomme og for dyre. Det er konklusionen på en ny undersøgelse, der placerer Danmark på en skuffende 15. plads. Sverige og Norge er i top.

En ny OECD-undersøgelse af bredbåndstjenester efterlader Danmark langt efter de lande, vi normalt sammenligner os med. Undersøgelsen slår fast, at Danmark trods mange bredbåndsbrugere er et u-land, når man vurderer pris i forhold til effektivitet. Det skriver Politiken.

Undersøgelsen, der er lavet af InternetNZ i New Zealand, sammenligner 2.586 bredbåndstjenester i 26 OECD-lande, og vurderer bredbåndpriserne i forhold til ydelse og hastighed.

Og Danmark må altså nøjes med en særdeles skuffende 15. plads.

»Resultatet er ude af trit med Danmarks 4. plads på antallet af bredbåndsbrugere og 4. pladsen i almindelig net-opfattelse i befolkningen. Det synes at være et resultat af høje priser og et stort antal relativt langsomme bredbåndsprodukter - specielt i hjemmecomputere«, skriver holdet bag undersøgelsen.

Undersøgelsen placerer Sverige som nummer ét, Holland som nummer to og Norge som nummer tre. Og ifølge undersøgelsen har også vores nordiske broderlande Finland og Island bedre bredbåndsløsninger end vi har.

Sverige skiller sig markant ud, fordi hver fjerde svenske internetleverandør tilbyder downloadhastigheder på 20 megabit. Sverige er da også det eneste land, der får karakteren A i undersøgelsen, som tildeler landene karakter fra A til E.

Holland, Norge, Canada, Tyskland og USA får B.

Og Danmark får et sølle C.

Helt i bunden af listen befinder Irland, Polen og Mexico sig. De tre lande får karakteren D. Ingen lande i undersøgelsen fik et E.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job