Bredbånd: Danmark er et u-land

Danske bredbåndsforbindelser er for langsomme og for dyre. Det er konklusionen på en ny undersøgelse, der placerer Danmark på en skuffende 15. plads. Sverige og Norge er i top.

En ny OECD-undersøgelse af bredbåndstjenester efterlader Danmark langt efter de lande, vi normalt sammenligner os med. Undersøgelsen slår fast, at Danmark trods mange bredbåndsbrugere er et u-land, når man vurderer pris i forhold til effektivitet. Det skriver Politiken.

Undersøgelsen, der er lavet af InternetNZ i New Zealand, sammenligner 2.586 bredbåndstjenester i 26 OECD-lande, og vurderer bredbåndpriserne i forhold til ydelse og hastighed.

Og Danmark må altså nøjes med en særdeles skuffende 15. plads.

»Resultatet er ude af trit med Danmarks 4. plads på antallet af bredbåndsbrugere og 4. pladsen i almindelig net-opfattelse i befolkningen. Det synes at være et resultat af høje priser og et stort antal relativt langsomme bredbåndsprodukter - specielt i hjemmecomputere«, skriver holdet bag undersøgelsen.

Undersøgelsen placerer Sverige som nummer ét, Holland som nummer to og Norge som nummer tre. Og ifølge undersøgelsen har også vores nordiske broderlande Finland og Island bedre bredbåndsløsninger end vi har.

Sverige skiller sig markant ud, fordi hver fjerde svenske internetleverandør tilbyder downloadhastigheder på 20 megabit. Sverige er da også det eneste land, der får karakteren A i undersøgelsen, som tildeler landene karakter fra A til E.

Holland, Norge, Canada, Tyskland og USA får B.

Og Danmark får et sølle C.

Helt i bunden af listen befinder Irland, Polen og Mexico sig. De tre lande får karakteren D. Ingen lande i undersøgelsen fik et E.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S