Nyt Ruby on Rails er kræs for udviklere

Dansk udvikler begejstret for ny udgave af kendt, dansk-udviklet platform.

Ruby on Rails, der netop er lanceret i version 3, er blevet endevendt, så det i dag er endnu bedre at arbejde med end tidligere.

”Det har været to år undervejs, så de har været hele vejen rundt i alle krinkelkrogene og lavet det hele om,” forklarer Nina Jansen, der bruger Ruby on Rails til at udvikle specialløsninger for virksomheder.

Hun foreslår udviklere at følge med på http://railscasts.com/tags/27, hvor der er videoer med guider til de nye funktioner, der blandt andet giver bedre router-funktioner, hvor man let kan koble nye moduler på subdomæner.

Det er danskeren David Heinemeier Hansson, der står bag Ruby on Rails (RoR).

RoR er et open source udviklerværktøj for programmeringssproget Ruby. Navnet betyder, at Ruby kører på skinner med RoR, og det har mange udviklere verden over haft glæde af de sidste fem år.

Blandt kendte hjemmesider, der er kodet i Ruby, er Twitter og amerikanske Yellow Pages. Twitters backend er dog ikke længere udviklet i Ruby.
Værktøjet kan give udviklerne frie hænder, forklarer Nina Jansen.

”Det er kræs. Det er sådan noget, der er lækkert at lege med for nørder,” siger Nina Jansen.

Som noget nyt er RoR blevet lagt sammen med et andet udviklerværktøj, Merb, som egentlig er mere simpelt end RoR.
Fusionen har gjort Ruby on Rails bedre, vurderer Nina Jansen.

”Det er sådan, at med kode, så når der kommer nye øjne på, så hjælper det ofte. Man kan have stirret sig blindt på noget,” siger Nina Jansen.
Derfor byder Ruby on Rails nu både på de meget avancerede muligheder og Merbs simple og lette løsninger, siger Nina Jansen.

Nina Jansen har udviklet et væld af it-løsninger med Ruby on Rails.

Lige nu arbejder hun på en Facebook-applikation, Gruvi, hvor brugere kan se filmtrailere og anbefale dem. Når filmen kommer i biografen, hvor du bor, kan man så se, hvilke venner man kan tage med ind og se filmen sammen med. Tidligere har Nina Jansen lavet en ERP-løsning for en aktør på det danske arbejdsmarked, Cube. Nogen vil desuden måske kende hende som entusiastisk deltager i X-faktor og twitter-kendis.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S