Støtte-udbetaling uden dansk deltagelse

Otte skandinaviske spil-idéer har i alt fået tre millioner kroner. Se listen over de spil, der kan gå hen at blive stor-sællerter i fremtiden.

Nordisk Computerspilprogram har netop offentliggjort den næste liste af spil, der modtager støtte til den videre udvikling.

I denne omgang er der tre millioner kroner til otte spil-idéer. Juryen har valgt finalisterne mellem 63 ansøgninger. Ingen af de udvalgte finalister er danske.

De projekter, som nu kan se frem til støtte, er:

"Aquatic Ambience", af Chiralion Oy (Finland) til mobiltelefoner.

"Boingo"
af Black Drop Studios AB (Sverige) til PC og Xbox 360.

"Brothers" af The Story Lab AB (Sverige) til Xbox 360 og PlayStation 3.

"Furiae - Uppvaknandet" af Resolution Interactive AB (Sverige) til Nintendo DS.

"IloMilo" af Global Southend Productions AB (Sverige) til Xbox Live, PlayStation Network, PC og mobiltelefoner.

"Invasion Europe" af Sauma Technologies Oy (Finland) til PC.

"SuperDoodler" af Earthtree Media AS (Norge) til Nintendo DS.

"Vikings of Thule" af Gogogic (Island) til PC.

Ifølge juryen er årets udvalgte de stærkeste til dato i forhold til kvaliteten. Men juryen vil gerne have firmaerne til at skrue yderligere op for: forretningsplaner, gameplay og grafik.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S