Geomagnetisk storm kan forstyrre elektronisk kommunikation

En kraftig geomagnetisk storm i rummet kan forstyrre satellitkommunikation og strømforsyning på Jorden.

En gigantisk solplet sendte torsdag milliarder af tons materiale ud i rummet. Det kraftige soludbrud var det største i mange måneder og kan forstyrre den elektroniske kommunikation på Jorden.

Det amerikanske vejrinstitut NOAA har klassificeret stormens styrke som G3 på en skala, der går fra G1 til G5. Solpletten er op mod 100 gange større end Jorden og vokser stadig.

Stormen ventes at ramme Jorden fredag eller lørdag og kan forstyrre satellit-kommunikation, strømforsyning, radio-forbindelser og navigations-systemer.

NOAA oplyser at det er sandsynligt at der kommer flere udbrud i de næste to uger.

Danmarks Meteorologiske Institut bekræfter, at der er stor risiko for magnetiske forstyrrelser, hvis udslippet rammer Jorden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere