Regeringen giver en halv million til bedste iværksætter

Til september skal Regeringens Iværksætterpris 2004 gives til en ny dansk rollemodel. Prisen er en del af regeringens initiativ for at inspirere flere til at få foden under eget bord.

Men en pris på en halv million vil regeringen hylde en dansk iværksætter som del af en kampagne, der skal fremme iværksætterkulturen. Regeringens Iværksætterpris 2004 uddeles til en succesfuld person eller gruppe, der har etableret egen virksomhed inden for de seneste år, og som har vist vilje og evne til vækst.

»Målet med prisen og kampagnen er at få flere til at tage springet som selvstændige. Iværksættere skaber arbejdspladser og vækst, de er hverdagens helte. Jeg ser gerne, at den danske selvstændighedskultur skærpes,« siger økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen.

Der er åbent for tilmelding af kandidater til prisen frem til den 26. maj. Iværksættere kan selv tilmelde sig, eller de kan indstilles af eksempelvis forretningsforbindelser, rådgivere eller familie.

Sidst på sommeren vil dommerpanelet, der består af erhvervsfolk, iværksættere og personer med bred faglig viden om nye virksomheder, kåre to regionsvindere fra hver af de fire regioner: Storkøbenhavn, Sjælland og øerne, Fyn og Sønderjylland samt Midt- og Nordjylland. Disse otte regionsvindere kåres ved åbent-hus-dage på de regionale erhvervsservicecentre.

Regionsvinderne går videre til den nationale konkurrence, hvor Bendt Bendtsen den 30. september overrækker priserne. Vinderen modtager 500.000 kroner, der skal investeres i virksomheden. Nummer to bliver præmieret med 50.000 kroner og nummer tre får 25.000 kroner. Prisen er delvist finansieret af private sponsorer. Ved samme arrangement uddeler undervisningsminister Ulla Tørnæs Uddannelsernes Iværksætterpris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland