Fagligt netværk skal hjælpe mod IT-arbejdsløshed

Fagforeningen Sam-Data forsøger at modvirke den stigende arbejdsløshed i IT-branchen gennem et nyt samarbejde med netværksforeningen Dansk IT.

Den største danske IT-fagforening forsøger nu at skaffe jobs til sine medlemmer med utraditionelle midler. HK/Sam-Data, som har omkring 17.200 medlemmer, har indgået et tæt samarbejde med foreningen Dansk IT, der organiserer faglige netværk mellem ledere og mellemledere i IT-funktioner.

I en tid med stigende arbejdsløshed i IT-faget håber Sam-Data, at kontakten mellem medlemmerne i de to foreninger kan skabe nye jobmuligheder. Det gælder i IT-branchen, som i andre brancher, at 80 procent af alle stillinger aldrig slås op, men besættes via netværk.

»Et af de store plusser i samarbejdet er, at vore medlemmer vil møde beslutningstagere i en lang række virksomheder, som de ellers ikke umiddelbart har adgang til. Med de udfordringer IT-branchen står over for, er det vigtigt for os at give medlemmerne de bedste kontaktflader og udviklingsmuligheder,« siger Finn Hansen, sekretariatschef i Sam-Data.

Hos Dansk IT har man også store forventninger til samarbejdet, som skal underbygge foreningens ambition om at være et samlingssted for alle danske IT-folk.

»Formidling af erfaring er væsentlig for os. Og vi skaber netværk, som passer til den enkelte, uanset om man er studerende eller topleder. Jeg er sikker på, at samarbejdet bliver til fordel for alle parter,« siger Tony Franke, direktør i Dansk IT.

Sam-Data har en massiv tilgang af unge IT-uddannede, mens det typiske medlem i Dansk IT er mellem 35 og 60 år. De to generationer skal nu mødes til konferencer, seminarer og foredrag.

»Samarbejdet vil være med til at forbedre vilkårene på arbejdsmarkedet for IT-folk. Og vi vil tale med endnu større vægt, når vi melder ud med politiske tiltag inden for IT-området,« siger Finn Hansen.

Det nye samarbejde betyder at fagforeningens medlemmer får op til 500 kr. i rabat på medlemsskab af Dansk IT.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere