CA tog fejl af virus og Windows

Den seneste opdatering til Computer Associates antivirus fik talrige kunde-computere til at gå i sort. Opdateringen til eTrust kategoriserede Windows server 2003 som spyware.

Softwaregiganten Computer Associates har anerkendt, at virksomhedens antivirus program ved en fejl mærkede Windows server 2003 som spionsoftware. Fejlen skete i fredags og den fejlbehæftede opdatering blev først opdaget efter flere timer, skriver CRNs amerikanske søsterblad.

CA har selv oplyst om fejlen på virksomhedens serviceside. Opdateringen til eTrust 7.0, 7.1 og 8.0 identificerede Windows´ LSASS service som værende virusen Lassrv.b.

Opdateringen satte automatisk "lsass.exe" i karantæne og det fik de berørte kunders servere til at gå ned. I enkelte tilfælde var det umuligt at få forbindelse til serveren efter opdateringen.

CA har efterfølgende offentliggjort instruktioner til hvordan man retter problemet. Det sker jævnligt at anti-virus programmer finder »falske« virusser. Oftest går det ud over ukendte programmer eller spil. I begyndelsen af året fik en Mcafee-opdatering dog enorme konsekvenser for brugerne. Den fejlbehæftede opdatering identificerede hundredevis af legitime filer som malware og ødelagde blandt andet Microsoft Excel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere