CA tog fejl af virus og Windows

Den seneste opdatering til Computer Associates antivirus fik talrige kunde-computere til at gå i sort. Opdateringen til eTrust kategoriserede Windows server 2003 som spyware.

Softwaregiganten Computer Associates har anerkendt, at virksomhedens antivirus program ved en fejl mærkede Windows server 2003 som spionsoftware. Fejlen skete i fredags og den fejlbehæftede opdatering blev først opdaget efter flere timer, skriver CRNs amerikanske søsterblad.

CA har selv oplyst om fejlen på virksomhedens serviceside. Opdateringen til eTrust 7.0, 7.1 og 8.0 identificerede Windows´ LSASS service som værende virusen Lassrv.b.

Opdateringen satte automatisk "lsass.exe" i karantæne og det fik de berørte kunders servere til at gå ned. I enkelte tilfælde var det umuligt at få forbindelse til serveren efter opdateringen.

CA har efterfølgende offentliggjort instruktioner til hvordan man retter problemet. Det sker jævnligt at anti-virus programmer finder »falske« virusser. Oftest går det ud over ukendte programmer eller spil. I begyndelsen af året fik en Mcafee-opdatering dog enorme konsekvenser for brugerne. Den fejlbehæftede opdatering identificerede hundredevis af legitime filer som malware og ødelagde blandt andet Microsoft Excel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere