Bertel måtte gerne særbehandle it-eksperter

Ombudsmanden har frikendt tidligere integrationsminister Bertel Harders embedsmænd for at lempe reglerne for 300 it-medarbejdere, der skulle arbejde for IBM i Danmark i 2005.

Der blev ikke fiflet med reglerne, da 300 it-arbejdere fik tilladelse til at arbejde i Danmark i 2005. Det skriver Ombudsmanden i sin seneste afgørelse.

I 2005 blev den daværende integrationsminister Bertel Haarder ellers hængt ud i pressen for at sørge for fordelagtige betingelser for de udenlandske ansatte, som skulle hjælpe IBM med et SAP-projekt. Men ombudsmanden afviser altså, at der skulle have fundet positiv særbehandling sted.

I en længere rapport skriver ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen, at han: »ikke kan kritisere det retsgrundlag som myndighederne har meddelt tilladelserne på. (Jeg) kan heller ikke kritisere, at myndighederne anvendte en særlig høringsprocedure i nogle af sagerne.«

Desuden vil ombudsmanden heller ikke kritisere, at Integrationsministeriet den 15. juni 2005 igen lod visse it-specialister være omfattet af jobkortordningen. Ordningen giver opholds- og arbejdstilladelse til ansøgere med beskæftigelse inden for områder, hvor der er mangel på særligt kvalificeret arbejdskraft.

De eneste to punkter, hvor ombudsmanden rejser kritik, er Udlændingestyrelsens manglende svar på en forespørgsel fra HK og styrelsens (nu Udlændingeservice) manglende referat af et møde.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S