Efterspørgslen på it-eksperter falder

En ny undersøgelse fra jobportalen StepStone viser, at efterspørgslen på it-eksperter er ved at være mættet.

It-specialisterne er ikke længere de mest efterspurgte medarbejdere i Europa. Det afslører nye tal fra en undersøgelse, som rekrutteringsfirmaet StepStone har foretaget. Virksomheder i Danmark såvel som i Europa som helhed søger i højere grad ingeniører og sælgere end it-specialister.

Personaledirektører fra mere end 1.600 virksomheder, der i 2004 har søgt medarbejdere gennem StepStone i landene Danmark, Sverige, Norge, Tyskland, Italien, Belgien og Holland, har deltaget i undersøgelsen.

Hele 30 procent af de adspurgte virksomheder fortæller, at de søger efter ingeniører, mens 20 procent leder efter sælgere, og 17 procent er ønsker at ansætte it-specialister.

Billedet er det samme for Danmark, hvor 32 procent af virksomhederne har ingeniører højest på deres ønskeseddel. 16 procent af firmaerne søger sælgere og kun hver tiende virksomhed søger it-specialister.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere