Frygt for dårlige tider i it-branchen

Analytikere og investorer frygter, at it-branchen går dårlige tider i møde. Årsagen er skuffende regnskaber fra en række af verdens største it-selskaber.

En række middelmådige regnskaber fra nogle af verdens største it-selskaber har nu fået både analytikere og investorer til at frygte nedgangstider for it-branchen. Det skriver Børsen.

I den forløbne uge har kvartalsregnskaber fra selskaber som Intel, Yahoo, ebay og Apple skuffet analytikerne, og samtidig giver det grund til bekymring, at flere af selskaberne har måttet nedjustere forventningerne til næste kvartal.

»Markedet er meget pessimistisk nu, og jeg tror, at det vil komme til at tage nogle uger, før folk bliver den pessimisme kvit,« siger en analytiker til den amerikanske nyhedstjeneste Bloomberg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere