Australien indfører internet-filter

Internetudbyderne skal filtrere børneporno, voldsporno og andet ulovligt indhold.

Efter en forsøgsperiode, hvor teknikken stod sin prøve, har den australske teleminister Stephen Conroy besluttet, at Australien skal have et filtreret internet.

Internetudbyderne skal med en ny lov pålægges at indføre filtre, der hindrer internetbrugernes adgang til websider, der har ulovligt indhold.

De bortcensurerede sites skal findes på en hemmelig liste, som Australian Communications and Media Authority (ACMA) opretholder. For at blive blacklistet af ACMA skal et udenlandsk site indeholde børneporno, sexuel vold eller detaljerede opskrifter på at fremstille narko eller begå anden kriminalitet.

Indenlandske sites er genstand for andre regler.

Det er i forvejen ulovligt i Australien at sælge og distribuere film og spil, som er blevet mærket med RC – Refused Classification - af censurmyndigheden National Classification Scheme.

I Danmark gælder en frivillig ordning om filtrering af børneporno, som de fleste internetudbydere følger. Denne ordning er beskrevet af Rigspolitiet her.


Den australske gren af rettighedsorganisationen Electronic Frontiers advarer om, at, at censur-redskabet, som er nemt at omgå, hvis man ønsker det, kan blive misbrugt. Det foreløbige forsøg viser intet om, hvad det præcist er, der skal blokeres, og hvem der skal udvælge de sites, der skal blokeres, hedder det i en udtalelse fra organisationen.

Den australske teleminister vil fremlægge en endelig lov om filtreringen i august næste år, hvorefter der forventes at gå et år før den føres endeligt ud i livet. Ministerens egen beskrivelse af filtreringen kan findes her.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS