Australien indfører internet-filter

Internetudbyderne skal filtrere børneporno, voldsporno og andet ulovligt indhold.

Efter en forsøgsperiode, hvor teknikken stod sin prøve, har den australske teleminister Stephen Conroy besluttet, at Australien skal have et filtreret internet.

Internetudbyderne skal med en ny lov pålægges at indføre filtre, der hindrer internetbrugernes adgang til websider, der har ulovligt indhold.

De bortcensurerede sites skal findes på en hemmelig liste, som Australian Communications and Media Authority (ACMA) opretholder. For at blive blacklistet af ACMA skal et udenlandsk site indeholde børneporno, sexuel vold eller detaljerede opskrifter på at fremstille narko eller begå anden kriminalitet.

Indenlandske sites er genstand for andre regler.

Det er i forvejen ulovligt i Australien at sælge og distribuere film og spil, som er blevet mærket med RC – Refused Classification - af censurmyndigheden National Classification Scheme.

I Danmark gælder en frivillig ordning om filtrering af børneporno, som de fleste internetudbydere følger. Denne ordning er beskrevet af Rigspolitiet her.


Den australske gren af rettighedsorganisationen Electronic Frontiers advarer om, at, at censur-redskabet, som er nemt at omgå, hvis man ønsker det, kan blive misbrugt. Det foreløbige forsøg viser intet om, hvad det præcist er, der skal blokeres, og hvem der skal udvælge de sites, der skal blokeres, hedder det i en udtalelse fra organisationen.

Den australske teleminister vil fremlægge en endelig lov om filtreringen i august næste år, hvorefter der forventes at gå et år før den føres endeligt ud i livet. Ministerens egen beskrivelse af filtreringen kan findes her.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland