Kingston lancerer DDR333 RAM

Kingston Technology er så langt i udviklingen af hukommelsesmoduler til 333MHz bundkort, at virksomheden allerede nu kan levere moduler med 128MB og 256MB i begrænset omfang til producenter af computersystemer.

Kingston Technology er så langt i udviklingen af hukommelsesmoduler til 333MHz bundkort, at virksomheden allerede nu kan levere moduler med 128MB og 256MB i begrænset omfang til producenter af computersystemer.

Modulerne kan endnu ikke købes i løs vægt af slutbrugere, men det kommer så snart markedet modnes yderligere. Kingston forventer at gå i gang med masseproduktion i løbet af første halvdel af 2002.

De nye moduler hedder "Kingston ValueRAM PC2700 DIMM" og følger de nyeste specifikationer for 333MHz DDR hukommelseschips, som fastsættes af JEDEC (brancheforening for halvledervirksomheder).

DDR-teknologien forventes meget snart at blive anvendt på såvel pc'ere, arbejdsstationer, notebooks, servere og øvrige netværks- samt kommunikationsplatforme, ligesom DDR forventes at blive den dominerende hukommelsesteknologi i 2003.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S