Journalister får grænser for Facebook-snageri

Nok så mange venner eller ej. Pressenævn fastslår, at lukkede profiler er lukkede for pressen.

Du kan have 10, 100 eller 1000 venner. Antallet er som udgangspunkt ligegyldigt. Når en person har lukket sin Facebook-profil, så er personens statusopdateringer lukket område.

Det er Pressenævnet, der i årsrapporten for 2009, fortæller om dets nye praksis.

Hovedreglen er, at journalister kan bringe oplysninger fra åbne profiler uden profilindehaverens samtykke. En lukket profil er til gengæld lukket for pressen.

Der er dog et men. Profilerne er lukkede "medmindre klar almen interesse kræver offentlig omtale," oplyser Pressenævnet. Derfor er det muligt, at en journalist med god ret vil kunne skrive om eksempelvis en person som Ditte Okmann, Venstres nu tidligere pressemedarbejder, der blandt andet hængte en kioskmedarbejder på Christiansborg ud for at være psykisk syg. Det afhænger af, om Pressenævnet afgør, at der er en "klar almen interesse".

Pressenævnet tager individuel stilling i hver enkelt sag.

Sidste år behandlede Pressenævnet to klager over, at en journalist brugte oplysninger fra en åben Facebook-profil. I begge sager udtalte nævnet ikke kritik.

 

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse