Nye skærme bruger 99 procent mindre energi

En computerskærm som bruger 99 procent mindre energi end almindelige LCD-displays. Det er målet for nystartede Pixel Qi, der er stiftet af teknologichefen fra One Laptop Per Child projektet.

Tidligere i år forlod Mary Lou Jepsen sin stilling som teknologichef for One Laptop Per Child (OLPC) projekt, kendt for sin meget omtalte 100-dollar-laptop eller XO-computer, som den også kaldes. En af de helt centrale tekniske nyskabelser i den billige skolecomputer er en lavenergi-skærm som både er lysstærk og samtidig bruger meget lidt strøm.

Det er denne teknologi, som nu skal kommercialiseres gennem Jepsens nystartede firma Pixel Qi i San Francisco. Målet er at udvikle en ny skærmtype, som kun har 1 pct. af strømforbruget i forhold til almindelige pc-skærme.

»Disse skærme har 1 pct. af energibehovet for almindelige skærme, fordi de anvender en reflektor bag LCD-gitteret, der sender lyset fra omgivelserne tilbage og dermed giver mulighed for, at deaktivere skærmens backlight eller i det mindste skrue ned i lyse omgivelser,« siger Mary Lou Jensen til Technology Review.

Og skærmens strømforbrug kan sænkes endnu mere ved at anvende et power-management-system som i XO-computeren, som sørger for at skærmbilledet kun bliver opdateret, hvis indholdet har ændret sig. Hvis man f.eks. bare læser en tekst, er det ikke nødvendigt at genopfriske billedet 60 gange i sekundet.

Ifølge Jepsen kommer de første skærme og notebooks med den nye teknologi til næste år, men hun vil ikke fortælle, hvem firmaet samarbejder med. Men hun antyder, at Pixel Qi vil fokusere på skærme, der er egnet specielt til at læse lange tekster. I de nuværende skærme er opløsningen stadig for lav og derfor vælge mange at printe tekst ud i stedet for at læse den på skærmen, mener Jepsen.

»Desuden har folk ikke lyst til at stirre ind i en lommelygte hele tiden,« som hun formulerer det.

Jepsen forsvarer beslutningen om at forlade OLPC og tilføjer, at det profitorienterede Pixel Qi også vil hjælpe skolecomputer-projektet ved at åbne for massefremstilling af de komponenter, der indgår i 100-dollar-maskinen - og de store styktal vil betyde, at komponenterne bliver billigere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics