Steve Jobs' Pixar skifter fra Sun til Intel

Det amerikanske animationsfirma Pixar - som ejes af Apple-chefen Steve Jobs - er skiftet til Intel-platformen.

Steve Jobs er ikke kun chef for Apple. Han ejer også animationsfirmaet Pixar, der har produceret computeranimerede film som Toy Story og Monsters, Inc. til de hungrende masser. Animationerne blev tidligere renderet på Sun servere, men i det seneste halve år er Sun maskinerne skiftet ud med x86 baserede Linux maskiner.

For et halvt års tid siden valgte Pixar at indkøbe såkaldte blade-servere med Intels Xeon processorer, og i alt er der tale om otte blade-servere fra firmaet Rackspace indeholdende 1.024 Intel 2,8GHz Xeon processorer.

Det nye system skal benyttes til at lave de endelige renderinger af Pixars film, og derfor er rendering-softwaren "Renderman" også blevet konverteret til at køre på Linux.

Renderman er et program, der står for den endelige konvertering af 3D computeranimationer til filmrealistisk virkelighed, og det findes i dag ikke til Mac OS X, da Apple ikke leverer løsninger gearet til sådanne "renderfarms".

Både Sun og AMD havde ellers givet tilbud på Pixars nye renderfarm, men valget faldt altså på de Intel-baserede blade-servere.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job