Dansk it-eventyr endte med seks års fængsel

Københavns Byret idømte i dag John Trolle seks års fængsel for bedrageri og kursmanipulation i sagen om Memory Card Technology.

Da it-krisen omkring århunderedeskiftede trak en mængde it-firmaerne i dybet, så var en af de større ofre koncernen Memory Card Technology.

Det var dog ikke kun markedets generelle krak, der trak MCT ned i sølet. Ret hurtigt efter konkursen stod det klart, at der ikke havde været tale om helt ren trav hos firmaet, og derfor har de juridiske sager været i gang lige siden.

I dag blev der sat et foreløbigt punktum i sagen.

Den tidligere ejer af John Trolle blev idømt seks års ubetinget fængsel for bedrageri ved Københavns Byret. Det skriver EPN i dag.

Den fulde dom lyder på bedrageri, momssvindel og kursmanipulation.

Da MCT gik rabundus efterlod firmaet kreditorer skrigende. Flere banker stod tilbage med værdiløse kreditter på næsten en halv milliard kroner.

Det var oprindeligt det faldende prisniveau på RAM-moduler, der satte MCT på slingrekurs. Men bagmandspolitiet blev sendt på sagen, da det kom frem, at Memory Card Technology ikke havde været helt ærlig i forløbet. For eksempel blev værdien på de nærmest værdiløse varelagre holdt kunstigt oppe. På den måde kunne firmaet fortsætte med at optage store lån - og ikke mindst holde kursen på MCT oppe, da firmaet var børsnoteret.

Både MCT-stifter John Trolle Rasmussen og økonomidirektør Henrik Sørensen blev dømt for disse ulovligheder i dag.

En af de ting, der har trukket sagen i langdrag, er at Trolle inden sin personlige konkurs gav flere værdier videre til sin daværende kæreste, blandt andet en lystyacht. Disse bevægelser gav i dag en dom om skyldnersvig til både kæresten og Trolle.

John Rasmussen, som den tidligere MCT-direktør kalder sig i dag, var ikke selv mødt op i retten. Derfor er det endnu uvist om sagen slutter i byretten, eller han vil anke den.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S