Alvorlig sikkerhedsbrist i Windows XP

En let sag at komme forbi kodeordene i Windows XP ved at boote computeren med Windows 2000.

Det populære styresystem Windows XP, som er det sidste nye skud på stammen af styresystemer fra Microsoft, indeholder tilsyneladende en graverende sikkerhedsfejl.
Ved at genstarte computeren med det ældre styresystem Windows 2000 får man ubegrænset adgang til computere med Windows XP helt uden at opgive kodeord.
Det er den amerikanske Windows-ekspert Brian Livingston, der gør opmærksom på fejlen.

Man tager ganske enkelt en computer, der kører Windows XP og booter den med en cd-rom indeholdende Windows 2000. I startmenuen vælger man det særlige reparationsvindue som normalt bruges til at søge efter fejl på ustabile maskiner.

Gennem dette vindue får man ubegrænset adgang til maskinens indhold uden at måtte opgive kodeord, som det ellers er standard. Man kan oven i købet kopiere filer væk fra harddisken og ned på flytbare medier. I Windows 2000 får man ingen gang lov til dette med administrator-rettigheder.

Brian Livingston fortæller at han har forsøgt at gøre Microsoft opmærksom på problemet for flere uger siden, men de har ikke reageret. Han anbefaler, at man udstyrer sin maskine med almindelige låse, hvis man bruger Windows XP.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S