Universel mobiloplader skal spare energi

Fremover vil den samme oplader passe til alle mobiltelefoner. ITU har netop godkendt en standard for den universelle mobiloplader.

Nu kommer der en global standard for mobiltelefonopladere. FN-organisationen International Telecommunication Union (ITU) har netop godkendt den såkaldte Universal Charging Solution (UCS) som en global standard.

UCS er udviklet af en stor gruppe af mobiltelefon-producenter og teleoperatører og den bruger det velkendte micro-USB-stik. Slut med at rode rundt med forskellige opladere til hver telefon – fremover skal én oplader passe til alle telefoner.

Den 1. januar 2012 er sat som skæringsdato. Fra denne dato skal flertallet af de nye mobiltelefoner på markedet understøtte den universelle oplader.

Mobilindustriens forbund GSMA har regnet sig frem til, at standby-forbruget kan reduceres med 50 pct. og der kan spares 51.000 tons overflødige opladere ved at indføre den fælles standard. Og dertil kommer, at vi stakkels mobilbrugere slipper for at skulle rode rundt for at finde den rigtige oplader til telefonen.

De nye UCS opladere skal overholde en række standarder for energieffektivitet. Ifølge GSMA kan mængden af opladere, der skal produceres, reduceres med 50 procent når den fælles standard er indført. De nye opladere vil være op til tre gange mere energieffektive end de nuværende modeller.

En fælles standard ville betyde, at man ikke længere behøver smide sin gamle oplader væk, når man skifter telefon, og nye telefoner kan leveres uden en ny oplader. Det kunne også betyde, at nye mobiltelefoner bliver lidt billigere.

ITU arbejder for at få IKT med som en nøglekomponent i den klimaaftale, som ventes indgået i København til december. Og den universelle oplader er ét af de elementer, der skal vise at teknologi kan bidrage til at reducere klimaændringerne.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos