Nvidia udfordrer ATI på det bærbare marked

Chipproducenten Nvidia vil med GeForce FX Go5700 fravriste markedsandele fra ærkerivalen ATI, som dominerer på grafikchip til bærbare pc'er.

Kampen mellem de to dominerende producenter af grafikchips spidser til. Nvidia trænger denne gang ind på en af ATI's hjemmebaner, nemlig markedet for grafikchips til bærbare pc'er.

Nvidia hævder selv, at selskabets nye chip GeForce FX Go5700 er den hurtigste grafikprocessor til det mobile marked.

GeForce FX Go5700 indeholder en lang række forbedringer i forhold til den tidligere model Go5600, som Nvidia præsenterede tidligere på året.

De nye forbedringer skulle give Nvidias chip flere muligheder for at leve op til de stadigt voksende krav, som køberne af bærbare pc'er stiller. Både som spilpc og som underholdningspc.

Ved præsentationen af chippen på årets Comdex-messe i Las Vegas, sagde Nvidia, at flere producenter af bærbare pc'er vil annoncere modeller, der benytter den nye chip-serie. Indtil videre er det dog mest en række mindre producenter og Toshiba, som har meddelt, at de vil bruge Nvidia i deres bærbare pc'er.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S