Danske fladskærme sælger godt

Den stigende efterspørgsel efter fladskærms-fjernsyn kan mærkes hos de danske producenter, der regner med at fordoble salget.

Det er ikke kun producenter i Korea og Japan, der nyder godt at det stigende salg af flade tv-apparater. Det samme gør danske producenter som Amitech, B&O og Alfa View. Det forventes at salget af fladskærme i 2006 vil blive fordoblet i forhold til sidste år, og de dansk producerede skærme kan få 5-10 pct. af hjemmemarkedet, skriver Industriens Dagblad.

»Vi producerede cirka 6.000 fladskærms TV i 2005. I år bliver det vel cirka det dobbelte. Vi har mærket en meget stor interesse her op til VM i fodbold. Især for 32 tommer og opad,« siger salgs- og marketingdirektør Jan Bandsberg fra Amitech til avisen.

Den danske producent Alfa View regner med en omsætning på 200 millioner kroner i 2006 mod 80 millioner kroner sidste år.

Forhandler-kæden Expert fortæller at fladskærms-salget i 2006 indtil videre ligger 2-3 gange over salget sidste år.

»April og maj var to rigtig gode måneder, men vi har så mærket en opbremsning i juni på grund af det gode vejr,« siger Michael Lynfort, direktør for Expert, til Industriens Dagblad.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos