190 danskere skal betale erstatning for piratdownload

Antipiratgruppen har netop udsendt store erstatningskrav på tusindevis af kroner til 190 danskere, som gruppen mener har gjort sig skyldige i softwarepirateri.

190 danskere har i løbet af de sidste par uger fået en ubehagelig hilsen ind af brevsprækken. Brevet er fra Antipiratgruppen, og indholder et erstatningskrav på tusindevis af kroner - i nogle tilfælde hundredetusindevis - for ulovlige downloads af musik og film på nettet.

»Erstatningskravene varierer meget. Det kommer an på, hvem man skriver til, men det er alt fra 10.000 kroner til et par hundredetusinde kroner,« fortæller advokat Niels Bo Jørgensen fra Antipiratgruppen.

Erstatningskravet bliver dog mindre, hvis de mistænkte fildelere indgår forlig.

»Så må man overveje, om man er enig i, at man har gjort det, og der udsender vi også uddrag af den dokumentation, vi har,« forklarer Niels Bo Jørgensen.

De erklærede pirater fra Piratgruppen opfordrer på gruppens hjemmeside de berørte til at få fat på en advokat. Piratgruppen mener, at de nye sager er interessante, da der skulle været bittorent-brugere mellem de anklagede.

»Bittorrent-sagerne er specielle i den forstand, at man uploader og downloader på samme tid, og dermed ikke har viden om, hvilke filer man videredistribuerer. Det bliver interessant at se, om de danske domstole mener, at man kan dømmes for at videregive filer, man ikke kender indholdet af,« skriver Piratgruppen på sin hjemmeside.

Antipiratgruppen sender erstatningskrav ud i bølger tre gange om året, og Niels Bo Jørgensen fortæller, at omtrent halvdelen vælger at indgå forlig med det samme. Resten af sagerne ryger i byretten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car