IBM lancerer trådløs adgang til små firmaer

IBM har netop introduceret Start Now Wireless Solutions. Løsningen, der skal sikre mobile medarbejdere fjernadgang til virksomhedens interne data er specielt rettet mod små og mellemstore virksomheder.

IBM har netop introduceret Start Now Wireless Solutions. Løsningen, der skal sikre mobile medarbejdere fjernadgang til virksomhedens interne data er specielt rettet mod små og mellemstore virksomheder.

- Trådløse løsninger er ikke længere kun forbeholdt store organisationer. IBM Start Now Wireless Solutions, der er designet til små og mellemstore virksomheder, kombinerer en række produkter tilpasset netop denne type virksomheder, fortæller Thomas Kovsted, kanalansvarlig for IBM software i Danmark.

Den mobile medarbejder får en række muligheder med IBM's trådløse løsninger - herunder bl.a. adgang til at læse mails, slå op i centrale adressebøger, opdatere kalender og planlægge nye møder. En tekniker hos en kunde kan få produktinformation, tjekke kundedata, priser på reservedele og lagerbeholdning. Med off-line adgang kan medarbejderen til enhver tid indtaste ordrer, der indløber centralt i virksomheden, når han igen går on-line. Kundeservice kan planlægge support-møder med den mobile medarbejder, der er nærmest kunden. Og den mobile medarbejder modtager nemt information om hastesager.

IBM går sammen med en række business-partnere om at levere Start Now Wireless-pakken, der bygger på et bredt spektrum af IBM softwareløsninger.

I Danmark er IBM business partneren Norsoft i gang med at styrke sine kompetencer på det trådløse felt med den nye pakke. Og allerede i starten af det nye år er Norsoft parat til at hjælpe andre i gang med konceptet. Dermed bliver Norsoft nøglepartner og vil - sammen med IBM - stå for rekruttering og uddannelse hos andre partnere.

IBM forudser, at markedet for trådløse løsninger vil vokse med 50 procent på verdensplan og nå en samlet værdi af 234 milliarder dollars i 2003. Samtidig satser virksomheden stærkt på markedet for små og mellemstore virksomheder, der ifølge IBM har et IT-potentiale på 300 milliarder dollars på verdensplan.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job