Zepto er en gazelle

Danske Zepto Computers har fået succes i Danmark. Men nu går det også rigtigt stærkt i andre europæiske lande.

Zepto Computers har vist sig at være noget af en gazelle-virksomhed herhjemme. Men i andre europæiske lande går det også stærkt for den danske virksomhed.

I januar lancerede Zepto Computers sine computere på det europæiske marked, og det er gået over al forventning. Specielt i Tyskland, England, Finland og Frankrig.

»I de fire lande går det utroligt godt. Og det er uden, at vi har lavet noget markedsføring. Det skyldes udelukkende en række test i de lokale computerblade, hvor vi kom ud med topkarakterer,« siger administrerende direktør i Zepto Computers, Lasse Frost, til Børsens Nyhedstjeneste.

For et år siden sagde Lasse Frost til Børsen, at han forventede en milliard kroner i omsætning i 2007.

»Det er realistisk. Vi må nok vente lidt længere, da det europæiske marked har ladet vente på sig længere, end vi regnede med. Men jeg er ikke et sekund i tvivl om, at vi når derop,« siger han.

I Danmark har Zepto en markedsandel på 4 procent, og i 2005 nåede Zepto op på 88 millioner kroner og et resultat efter skat på 2,1 millioner.

Zepto har til efteråret eksisteret i fire år og har i dag 30 fastansatte og 10 løsmedarbejdere.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos