Zepto er en gazelle

Danske Zepto Computers har fået succes i Danmark. Men nu går det også rigtigt stærkt i andre europæiske lande.

Zepto Computers har vist sig at være noget af en gazelle-virksomhed herhjemme. Men i andre europæiske lande går det også stærkt for den danske virksomhed.

I januar lancerede Zepto Computers sine computere på det europæiske marked, og det er gået over al forventning. Specielt i Tyskland, England, Finland og Frankrig.

»I de fire lande går det utroligt godt. Og det er uden, at vi har lavet noget markedsføring. Det skyldes udelukkende en række test i de lokale computerblade, hvor vi kom ud med topkarakterer,« siger administrerende direktør i Zepto Computers, Lasse Frost, til Børsens Nyhedstjeneste.

For et år siden sagde Lasse Frost til Børsen, at han forventede en milliard kroner i omsætning i 2007.

»Det er realistisk. Vi må nok vente lidt længere, da det europæiske marked har ladet vente på sig længere, end vi regnede med. Men jeg er ikke et sekund i tvivl om, at vi når derop,« siger han.

I Danmark har Zepto en markedsandel på 4 procent, og i 2005 nåede Zepto op på 88 millioner kroner og et resultat efter skat på 2,1 millioner.

Zepto har til efteråret eksisteret i fire år og har i dag 30 fastansatte og 10 løsmedarbejdere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere