Priskrig mellem Blu-ray og HD DVD

I USA er der udbrudt priskrig mellem Blu-ray og HD-DVD. Den næste generation af videoafspillere koster nu ikke mere end en almindelig dvd-afspiller.

Der skulle være gode chancer for at gøre et godt køb i julehandlen, hvis du er på udkig efter en ny videoafspiller. De to formater Blu-ray og HD-DVD kappes om at afløse dagens dvd-format, og det har udløst en priskrig. En HD-DVD-afspiller fra Toshiba kan nu købes for 99 dollar i de amerikanske butikker - det er billigere end mange almindelige dvd-afspillere.

Priskrigen startede allerede i oktober, hvor store forhandlere som Wal-Mart og Amazon sænkede priserne for de første HD DVD-afspillere ned til under 200 dollar. Wal-Mart gik endnu længere og halverede prisen til 99 dollar for Toshiba HD-A2, og butikken fik solgt 90-100.000 afspillere på to dage.

Der var tale om et særligt kampagnetilbud og HD-A2 er en ældre model, men de nye HD-DVD-afspillere fra Toshiba skal også sælges for mindre end 200 dollar.

Sony har reageret ved at sænke prisen for sin Blu-ray-afspiller til 399 dollar, og kunderne får samtidig en 100-dollar-tilgodeseddel til filmkøb. Og meget tyder på, at Sony kan blive tvunget til at sænke prisen yderligere.

Ifølge analytikernes prognoser vil der være 600.000 HD-DVD-afspillere og 400.000 Blu-ray-enheder i de amerikanske husholdninger inden nytår. Men Blu-ray ligger foran målt på filmomsætningen; det ventes at omsætningen med Blu-ray-film vil ligge på 186 millioner dollar i 2007, mens HD-DVD kun når det halve.

Formatkrigen har fået mange forbrugere til at tøve med at anskaffe en af de nye afspillere. Først mod slutningen af 2008 vil det være muligt at udpege en vinder i formatkrigen, mener analytikere.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S