Otte ud af ti it-folk arbejder over

82 procent af de danske it-ansatte har arbejdet over inden for den seneste måned. Forklaringen er ofte, at det er nødvendigt for at nå arbejdsbyrden. Men også loyalitet overfor arbejdet og kollegerne er, ifølge eksperter, en del af forklaringen. Det skriver it-avisen ComON, som udkommer i dag.

Den danske it-sektor er præget af overarbejde. En undersøgelse blandt 1221 af it-avisen ComONs læsere viser således, at 82 procent har arbejdet over inden for den seneste måned. Det skriver it-avisen ComON, som udkommer i dag.

»Det skyldes blandt andet at der er mange ildsjæle og unge mennesker i it-branchen, som ikke går så meget op i, om de arbejder mere, end de bliver betalt for,« siger Finn Hansen, sekretariatsleder i Sam-Data/HK.
Eva Birch Christensen, der er faglig sekretær i Prosa, mener, at det gratis overarbejde skal tilskrives de ansattes ansvarsfølelse.
»Det handler om, at folk føler, de har et vist ansvar overfor deres arbejde. For eksempel hvis man arbejder meget i netværk, eller hvis en ansat er klar over, at der sidder andre, der ikke kan komme videre med deres arbejde, før vedkommende gør sin opgave færdig,« siger hun og peger på, at mange it-ansatte er ansat uden kontrakt og derved uden et loft for, hvor mange timer, de må arbejde.
Hun understreger, at it-sektoren er særlig hårdt ramt af gratis overarbejde.

Kan spare ansatte væk
Eva Birch Christensen mener, at overarbejde på en arbejdsplads ligefrem kan betyde, at arbejdsgiveren slipper for at ansætte flere medarbejdere.
»Der er ingen tvivl om, at det sker allerede nu, og det er jo lettere at lade de ansatte arbejde over end at skulle lære en ny op,« siger hun.
Det er arbejdsmarkedsforsker ved Roskilde Universitetscenter, Steen Scheuer, enig i.
»Ja, det sker helt sikkert allerede, og det er specielt slemt i it-sektoren,« siger han og påpeger, at det skyldes det forholdsvist lave antal kollektive aftaler, der er på de danske it-arbejdspladser.
74 procent peger på at overarbejde er nødvendigt for at kunne overkomme arbejdsbyrden, mens 32 procent og 11 procent peger på henholdsvis arbejdsgiverens og kollegernes forventninger som forklaringen på overarbejdet.


Har du arbejdet over inden for den seneste måned?
Ja82 %
Nej18 %
1221 personer deltog i undersøgelsen.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly