Islændinge skaber budkrig om dansk it-selskab

Giganten Topnordic/Ementor er favorit til at overtage islandsk ejede Kerfi i en igangværende budkrig.

Kerfi, der er blandt Danmarks og Nordens fem mest betydningsfulde it-leverandører, er ved at blive afhændet. Ifølge ComONs søsterblad CRN er der udbrudt budkrig blandt de konkurrenter, der er interesseret i at overtage Kerfi fra de islandske ejere.

Ifølge CRN's oplysninger er der mellem fire og fem selskaber, der har lagt bud ind på Opin Kerfi Gruppen, der har hovedsæde på Island.

Salgsprisen siges at være sat til mindst 400 millioner kroner. En anonym kilde oplyser, at selskabet næppe kan sælges billigere, da det vil give et tab i forhold til den værdi, selskabet er bogført til.

Kerfi omsætter for cirka 1,8 milliarder kroner i Norge, Sverige, Danmark og Island, hvor Sverige er det absolut største land med omkring 300 konsulenter tilknyttet.

Kerfi er 100 procent ejet af Hands Holding, der også ejer et stort ERP-hus i Norge. Netop Hands kan også være interessant for Topnordic/Ementorsbestyrelsesformand Ib Kunøe, fordi selskabets profil ligger tæt op af det også Kunøe-kontrollerede Columbus IT.

Hvis Kunøe og Topnordic/Ementor vinder budkrigen, kan selskaberne blive skræmmende store i Norden, frygter flere kilder ifølge CRN. Ib Kunøe har tidligere meldt ud, at Topnordic/ Ementor skal nå en omsætning på 20 milliarder inden 2010. Det kan ikke kun ske via organisk vækst. Derfor spiller opkøb også en vigtig rolle i it-matadorens vækstplan.

Blandt de øvrige, der skulle have afgivet bud på kerfi, siges at være EDB Gruppen, ligesom nogle nævner engelske Computacenter. Også den tidligere stifter af Opin Kerfi , Frosti Bergsson, der i dag driver et investeringsselskab, er inde i billedet.

»Jeg vil ikke afvise, at jeg har afgivet et bud,« siger Frosti Bergsson til CRN.

Salget af Kerfi varetages ifølge CRN's oplysninger af investeringsbanken Straumur. Banken er islandsk ejet, men opererer i hele verden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere