Islændinge skaber budkrig om dansk it-selskab

Giganten Topnordic/Ementor er favorit til at overtage islandsk ejede Kerfi i en igangværende budkrig.

Kerfi, der er blandt Danmarks og Nordens fem mest betydningsfulde it-leverandører, er ved at blive afhændet. Ifølge ComONs søsterblad CRN er der udbrudt budkrig blandt de konkurrenter, der er interesseret i at overtage Kerfi fra de islandske ejere.

Ifølge CRN's oplysninger er der mellem fire og fem selskaber, der har lagt bud ind på Opin Kerfi Gruppen, der har hovedsæde på Island.

Salgsprisen siges at være sat til mindst 400 millioner kroner. En anonym kilde oplyser, at selskabet næppe kan sælges billigere, da det vil give et tab i forhold til den værdi, selskabet er bogført til.

Kerfi omsætter for cirka 1,8 milliarder kroner i Norge, Sverige, Danmark og Island, hvor Sverige er det absolut største land med omkring 300 konsulenter tilknyttet.

Kerfi er 100 procent ejet af Hands Holding, der også ejer et stort ERP-hus i Norge. Netop Hands kan også være interessant for Topnordic/Ementorsbestyrelsesformand Ib Kunøe, fordi selskabets profil ligger tæt op af det også Kunøe-kontrollerede Columbus IT.

Hvis Kunøe og Topnordic/Ementor vinder budkrigen, kan selskaberne blive skræmmende store i Norden, frygter flere kilder ifølge CRN. Ib Kunøe har tidligere meldt ud, at Topnordic/ Ementor skal nå en omsætning på 20 milliarder inden 2010. Det kan ikke kun ske via organisk vækst. Derfor spiller opkøb også en vigtig rolle i it-matadorens vækstplan.

Blandt de øvrige, der skulle have afgivet bud på kerfi, siges at være EDB Gruppen, ligesom nogle nævner engelske Computacenter. Også den tidligere stifter af Opin Kerfi , Frosti Bergsson, der i dag driver et investeringsselskab, er inde i billedet.

»Jeg vil ikke afvise, at jeg har afgivet et bud,« siger Frosti Bergsson til CRN.

Salget af Kerfi varetages ifølge CRN's oplysninger af investeringsbanken Straumur. Banken er islandsk ejet, men opererer i hele verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S