USA indfører mild lov mod spam

USA er på vej til at få sin første føderale anti-spamlov. Loven forbyder ikke spam, men til gengæld vil overtrædelser blive straffet med millionbøder og fængsel.

Repræsentanternes Hus i den amerikanske kongres vedtog i weekenden en forholdsvis mild lov mod uønskede reklame-e-mails, spam.

Loven tillader firmaer at sende uopfordrede e-mails til forbrugerne, indtil de selv siger fra. Med hundredtusindvis af spamafsendere i USA kan man derfor risikere at skulle skrive en del »nej tak« mails.

Opgaven bliver dog gjort lettere ved, at der som en del af loven skal oprettes et fælles, offentligt register, hvor man kan registrere sin e-mail-adresse, hvis man ikke ønsker at modtage nogen former for spam. Der findes i USA, hvor telemarketingfirmaer har mere frit spil end i Danmark, allerede et tilsvarende register med telefonnumre.

Loven indebærer, at overtrædelser skal straffes hårdt. Spammere, som overtræder loven, skal straffes med bøder i millionklassen og op til fem års fængsel. Det vil dog ikke være muligt for privatpersoner at sagsøge spammerne.

Den lov, som Repræsentanternes Hus netop har vedtaget, kommer til at træde i stedet for de anti-spamlove, som en række delstater allerede har indført.

Spam udsendt fra USA udgør en meget stor del af den spam, som vi modtager i Europa, hvor lovgivningen er strammere end i USA. Det anslås at mere end 50 procent af alle e-mails er spam.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job