Bredbandsbolaget fyrer 40 procent af staben

En dårlig aktieemission betyder, at Bredbandsbolaget må fyre 40 procent af de ansatte og foretage en større omstrukturering.

Bredbandsbolaget er blevet nødt til at afskedige 140 af sine i alt 350 ansatte. Det sker efter en dårlig aktieemission, der ikke skaffede nødvendig kapital til firmaet, skriver Computerworld online. Firmaet havde forventet at skaffe et par milliarder på emissionen.


I stedet har ejerne af Bredbandsbolaget besluttet selv at skyde 1 milliard svenske kroner i selskabet, skriver Dagens Industri. Bredbandsbolaget har over for Computerworld online bekræftet, at der er skudt penge i selskabet, men talsmanden vil ikke sige noget om beløbets størrelse.


Nedskæringerne betyder samtidig omstruktureringer. Bredbandsbolaget har besluttet at satse udelukkende på kerneforretningen, som er at levere bredbånd til danske husstande. Al egenproduduktion af indholdsydelser ophører dermed.


På trods af nedskræringerne den danske afdeling af Bredbandsbolaget slippe billigt og uden afskedigelser, skriver nyhedstjenesten.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet