Internet udkonkurrerer it-chefen

Den vigtigste kilde til information før valg af it-system er internettet. Det viser en ny norsk undersøgelse.

Resultatet er kommet frem i en undersøgelse blandt 500 SMV'ere, foretaget af den norske crm-leverandør Kreasoft. Undersøgelsen viser at den vigtigste kilde til information før valg af it-system er internet med 24,8 procent mod kun 9,8 procent hos egne ansatte/it-chefen.

Ind i mellem disse kommer it-leverandørene samt venner og bekendte. Næsten 15 procent opgiver disse som vigtige kilder. Hos Kreasoft er man overrasket over resultatet.

»Eftersom branchen selv har en overraskende lav andel, kun 19,2 procent, mens internet og venner/bekendte har store andele, kan det være en bekræftelse på, at it-branchen har for stor fokus på soft- og hardware og for lidt fokus på kundernes egentlige behov,« siger daglig leder af Kreasoft, Rolf-Ørjan Høgset til Computerworld i Norge.

Undersøgelsen i Norge viser også at SMV'erne har frustrationer knyttet til it-branchens teknologifokus og brug af vanskelige ord. 51 prosent af respondenterne mener for eksempel, at crm er et fjollet ord.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S