Mobiltelefonen erstatter raslebøssen

Den gamle raslebøsse er godt på vej til at blive afløst af mobiltelefonen, når velgørende organisationer starter indsamlinger til fordel for nødlidende.

Send en sms for at støtte en velgørende sag. Dette budskab vil danskerne i stigende grad møde i den kommende tid. I stedet for at bruge et gammeldags indbetalingskort eller foretage en bankoverførsel kan man nu give et bidrag ved at sende en sms-besked fra mobiltelefonen.

Det danske firma Acomma har specialiseret sig i sms-støttekampagner og har netop startet en ny indsamling i samarbejde med Ronald McDonald Børnefonden. Pengene går til Ronald McDonald Hus ved Rigshospitalet, som tilbyder sygdomsramte familier et sted at bo i forbindelse med at deres barn må igennem en længere indlæggelse.

»Vi fandt sms-bidrag utroligt nærliggende eftersom Acomma kom med en færdig løsning. Samtidig var etablerings-omkostningerne på det minimale og det ser ud til det bare virker. Man sender blot en sms med teksten 'RMHUS(mellemrum)25' hvorefter mobilkunden opkræves 25 kr. på sin næste telefonregning. Det er da nemt og det bør det vel også være. Vi er inde og ramme folks bevidsthed i forbindelse med at de giver en økonomisk støtte til familier der har det svært,« siger Marianne Benzon Nielsen, huschef ved Ronald McDonald Hus.

Kampagnen støttes samtidig af landets 84 McDonald's restauranter i form af indsamlings-bøsser, bakkeservietter og brochurer.

Acomma understreger at man ikke tjener penge på kampagnerne, men der betales et administrations-gebyr til teleselskaberne på 6 pct. og prisen for en støtte-sms ligger på et sted mellem 2-6 kr. Hvis man tager beløbet på 25 kr. får fonden udbetalt omkring 21,50 kroner.

Efter katastrofen i Asien blev der indsamlet mere end 11 millioner kroner gennem en større sms-kampagne i Danmark.

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S