Omstridt finansmand bag nyt nordisk højhastighedsnet

Den omstridte danske finansmand Jeffrey Galmond er ved at opbygge et nordisk alternativ til 3G-nettet.

Den danske forretningsmand Jeffrey Galmond har netop snuppet en attraktiv svensk mobillicens. Licensen er et led i Galmonds plan om at skabe et nyt nordisk højhastighedsnet. Det skriver Børsen.

Jeffrey Galmond har i det seneste år været mistænkt i en sag om hvidvaskning af milliarder i forbindelse med privatiseringen af den russiske teleindustri. Nu er han på banen igen - denne gang agerer han gennem sit amerikanske investeringsselskab RTDC, der ejer 75 procent af det svenske teleselskab Green Network.

Green Network blev etableret i 2004 med en ambition om at skabe et højhastigheds-mobilnetværk i Danmark, Sverige, Island og Østrig. Det nye nordiske net skal realiseres ved at sætte sig på de attraktive CDMA-licenser, der for et relativt beskedent beløb kan omdannes til højhastighedsnetværk.

Drømmen om det nye nordiske net fik ny næring i sidste uge, da Green Network efter en klage til de svenske myndigheder fik medhold i, at konkurrenten Nordisk Mobiltelefon skal tilbagelevere en svensk CDMA-licens, fordi selskabet ikke har betalt for licensen i rette tid. Dermed går licensen til den næsthøjeste byder - som i dette tilfælde er Green Network.

»Vi havde faktisk lidt opgivet ideen om en nordisk udrulning, men nu hvor tingene har taget den overraskende drejning i Sverige, er det oplagt at gå videre med planerne hurtigt. Sejren i Sverige er afgørende for, at vi også kan udbrede netværket til Danmark, for isoleret set er det danske marked ikke stort nok til at drive en profitabel mobilforretning på CDMA,« siger Jeffrey Galmond.

RTDC har ifølge Green Networks hjemmeside skaffet over en halv milliard dollars i udenlandsk venturekapital, og selskabet fik en dansk CDMA-licens i oktober.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job