Microsoft overvejer at droppe direkte cloud-model

Microsofts globale kanalchef erkender, at det er et problem, at forhandlere ikke selv må fakturere kunder, der køber cloud-ydelser.

Forhandlerskepsis får nu Microsoft til at overveje at ændre sin måde at fakturere kunder, der køber cloud-ydelser som for eksempel BPOS (Business Productivity Online Suite). Det kom frem i sidste uge, hvor Microsofts globale kanalchef, John Roskill, mødtes med en gruppe af amerikanske forhandlere.

Her sagde Roskill ifølge Redmond Channel Partner, et specialmedie for Microsoft-forhandlere, at man på højt niveau i Microsoft overvejer, hvordan man kan komme forhandlerne i møde.

»Så sent som i går har jeg deltaget i et møde med folk på ret højt niveau i Microsoft , hvor vi talte om, hvordan vi præcis kan gøre det, og hvilke forskellige måder, vi kan gribe det an, fordi vi ønsker at lade jer gøre det,« sagde John Roskill ifølge Redmond Channel Partner.

Når forhandlere sælger et abonnement på BPOS og andre cloudbaserede Microsoft-produkter, får kunderne deres månedlige faktura direkte fra Microsoft. Forhandleren får derefter en kontant bonus, som det første år er på 12 procent af kundens betaling.

Det rejser spørgsmålet, om det er forhandlerne eller Microsoft, der »ejer« relationen til kunderne. Roskills udtalelser viser, at Microsoft er opmærksomme på, at forhandlernes skepsis overfor den direkte faktureringsmodel er en barriere for den cloud-strategi, som Microsoft har lagt sig på det seneste års tid.

John Roskill understregede på mødet med de amerikanske forhandlere, at Microsoft mener det alvorligt, når man siger, at cloud skal bringes ud til kunderne gennem forhandlere. Han nævnte i den forbindelse, at Microsoft allerede i dag tilbyder at trykke logo og links til forhandlerne på de fakturaer, man sender til kunderne. Men han erkendtes samtidig, at det ikke er nok til at stille forhandlerne tilfreds.

»Ideelt set vil I forhandlere gerne gøre ting som BPOS til en del af jeres samlede tilbud og sende en enkelte regning til kunden. Det hører vi, og det respekterer vi,« siger John Roskill.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos