Danske telefonbokse genopstår som hotspot

I dag har næsten alle danskere nemlig en mobiltelefon, så derfor falder antallet af telefonbokse. Men nu skal de gamle telefonbokse genoplives som hotspot.

Telefonboksen. Et symbol på forhistorisk telekommunikation. I dag har næsten alle danskere nemlig en mobiltelefon, så derfor falder antallet af telefonbokse. Men nu skal de gamle telefonbokse genoplives som hotspot.

»I øjeblikket tester vi, om telefonbokse kan bruges som trådløse hotspots, hvor man kan tjekke sin email,« siger Jesper Bjerre, markedsdirektør i TDC Privat, til Berlingske Tidende og fortsætter:

»Jeg tror, mange kunder efterspørger at være på, hvor som helst og når som helst. Som udbyder vil vi meget gerne tilbyde kunderne den mulighed, så at bruge vores lidt over 4.000 telefonbokse er en mulighed vi tester for at give folk lynhurtig adgang til internet mange flere steder, end de kan i dag,« siger han til avisen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S