Multimediakonkurrence i Nakskov

I denne uge afvikler IMMA i Nakskov MediaCamp 2002 med deltagere fra alle landets multimediedesignuddanelser.

I denne uge afvikler IMMA i Nakskov MediaCamp 2002 med deltagere fra alle landets multimediedesignuddanelser. 14 hold ankom i går til Nakskov, hvor de den kommende uge skal konkurrere om det bedste bud på Gateway North - Femerforbindelsens landfæste.

Der lægges op til at tænke stort, visionært og kreativt. Gateway North skal gerne være en arkitektonisk attraktion på højde med Operahuset i Sidney og Golden Gate. En port, der mentalt og fysisk forbereder en på ankomsten til Norden. Nordens kultur, historie og værdier skal formidles via arkitektur og oplevelser.

Ud over at være en arkitektonisk seværdighed kan Gateway North f.eks. rumme et kulturcenter med muligheder for koncerter, udstillinger og teater og/eller forbindes med ferieby og lystbådehavn. MediaCamp skal udmunde i de første bud på visualiseringen af Gateway North.

Alle forslag præsenteres fredag d. 1. marts og de bedste bud præmieres for 35.000 kr.

Udover konkurrencen vil MediaCamp indeholde en række foredrag samt finaleshow og fest.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura