Sony er ramt af historiens måske største hackerangreb

Flere end 75 millioner PlayStation-brugere er ramt af det gigantiske datatyveri.

Artikel top billede

Den japanske elektronikgigant Sony må nu se sit værste mareridt blive til virkelighed. Hackere har stjålet fortrolige kundeoplysninger om mere end 75 millioner brugere hos PlayStation Network (PSN) og video- og musiktjenesten Qriocity.

I sidste uge trak Sony stikket til begge tjenester uden nærmere forklaring – i påsken har det således ikke været muligt at få adgang til PSN. Denne tjeneste bruges blandt andet til at spille mod andre PS3-ejere, chatte og hente spil og film. De fleste PS3-spil har en onlinedel, som bruger PSN.

Der gik hurtigt rygter om, at Sony var ramt af et større hacker-angreb. Den kendte hackergruppe Anonymous afviser i en Youtube-video, at man står bag angrebet. Denne gruppe har tidligere gennemført DDoS angreb mod Sony som gengældelse i striden med PlayStation-hackeren GeoHot.

Anonymous er dog kun en løs gruppering og derfor vil man ikke afvise, at enkelte medlemmer har handlet selvstændigt og angrevet Sony.

Men denne gang er der ikke tale om et banalt Distributed Denial-of-Service angreb. Sony bekræfter i sin officielle blog at den ukendte hacker er trængt ind i systemerne og har skaffet sig adgang til personlige data som navn, adresse, e-mail og fødselsdato for alle PSN-brugere.

Hackeren har muligvis også stjålet brugernavne og adgangskoder samt oplysninger om, hvad den enkelte bruger har købt på PSN.

Sony vil heller ikke udelukke, at hackeren også har fået fat i kreditkort-oplysninger, og nu opfordres kunderne til at holde ekstra godt øje med deres kontoudtog.

Den japanske koncern frygter tilsyneladende at informationerne kan misbruges til phishing-angreb og kunderne advares nu om at være varsomme, hvis man bliver kontaktet og bedt om at afgive personlige oplysninger.

Samtidig opfordrer Sony alle brugere til at ændre deres kodeord til PlayStation Network når der igen er adgang til tjenesten.

Sagen kan få et meget alvorligt efterspil for Sony. Det vurderes allerede at den samlede regning for hackerangrebet kan løbe op i milliarder af dollar. Hvis hackeren har fået fat i kundernes kortdata, så vil det være den største sag af sin art nogensinde.

Sony fortæller i sin meddelelse at hackeren er kommet ind i kundedatabaserne mellem den 17. og 19. april. Herefter valgte Sony at slukke helt for PlayStation Network sidste onsdag. Det har taget flere dage at analysere angrebet og dets konsekvenser og Sony fortæller at man nu har skærpet sikkerheden. Et eksternt sikkerhedsfirma skal foretage en tilbundsgående undersøgelse.

Der er ikke nogen dato for hvornår Sony er klar til at tænde for PSN igen, men ifølge amerikanske medier kan der gå en uge eller mere inden tjenesten bliver genåbnet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job