Riskær risikerer 10 år bag tremmer

Den tidligere Cybercity-bagmand, Klaus Riskær Pedersen, står til 10 år bag tremmer, efter at Bagmandspolitiet i går tiltalte ham for bedrageri, skyldnersvig og underslæb.

Efter fundet af nogle belastende dokumenter under et badekar på Cypern valgte Statsadvokaten for særlig økonomisk kriminalitet, populært kaldet Bagmandspolitiet, onsdag at rejse tiltale mod finansmanden og tidligere Cybercity-ejer Klaus Riskær Pedersen for bedrageri, skyldnersvig og underslæb. Anklager der kan give op til 10 års fængsel.

Riskær har ifølge tiltalen forsøgt at snyde sin familiefond for over 100 millioner kroner i forbindelse med salget af Cybercity.

Via en stråmand købte Riskær i 1998 to-tredjedele af Cybercity for blot 750.000 kroner. Det skete under dække af at stråmanden var en investor, der var klar til at skyde penge ind i Cybercity. Hvad Riskær, ifølge politiet, dog ikke fortalte bestyrelsen i familiefonden, var at han samtidig som direktør i Cybercity forhandlede om et salg af selskabet for op i mod 450 millioner kroner.

Familiefondens bestyrelse anede dog uråd og fik salget til stråmanden til at gå tilbage, inden Cybercity senere blev solgt for en halv milliard kroner til en række udenlandske investorer. Investorerne videresolgte i sidste uge Cybercity for 1,4 milliarder kroner til den norske telegigant Telenor.

Ifølge flere aviser er politiets vigtigste beviser i sagen dokumenter, som er fundet gemt af vejen under badekarret i stråmandens hjem på Cypern.

Jyske Bank

Senior Data Engineer til Data Warehouse

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S