Riskær risikerer 10 år bag tremmer

Den tidligere Cybercity-bagmand, Klaus Riskær Pedersen, står til 10 år bag tremmer, efter at Bagmandspolitiet i går tiltalte ham for bedrageri, skyldnersvig og underslæb.

Efter fundet af nogle belastende dokumenter under et badekar på Cypern valgte Statsadvokaten for særlig økonomisk kriminalitet, populært kaldet Bagmandspolitiet, onsdag at rejse tiltale mod finansmanden og tidligere Cybercity-ejer Klaus Riskær Pedersen for bedrageri, skyldnersvig og underslæb. Anklager der kan give op til 10 års fængsel.

Riskær har ifølge tiltalen forsøgt at snyde sin familiefond for over 100 millioner kroner i forbindelse med salget af Cybercity.

Via en stråmand købte Riskær i 1998 to-tredjedele af Cybercity for blot 750.000 kroner. Det skete under dække af at stråmanden var en investor, der var klar til at skyde penge ind i Cybercity. Hvad Riskær, ifølge politiet, dog ikke fortalte bestyrelsen i familiefonden, var at han samtidig som direktør i Cybercity forhandlede om et salg af selskabet for op i mod 450 millioner kroner.

Familiefondens bestyrelse anede dog uråd og fik salget til stråmanden til at gå tilbage, inden Cybercity senere blev solgt for en halv milliard kroner til en række udenlandske investorer. Investorerne videresolgte i sidste uge Cybercity for 1,4 milliarder kroner til den norske telegigant Telenor.

Ifølge flere aviser er politiets vigtigste beviser i sagen dokumenter, som er fundet gemt af vejen under badekarret i stråmandens hjem på Cypern.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos