EZgo GX-2 P4

Verdens mindste computer. Sådan kalder importøren selv den lille EZgo-maskine, som på trods af det lille format er en fuldblods skrivebordscomputer.

Verdens mindste computer. Sådan kalder importøren selv den lille EZgo-maskine, som på trods af det lille format er en fuldblods skrivebordscomputer. Computeren vejer kun 1050 gram og med mål på 157 x 146 x 56 mm passer den nærmest i en jakkelomme.

Hastigheden i de små EZgo-maskiner er helt op til Pentium 4, 2600 Ghz og hukommelsen op til 1 gigabyte RAM. Til store datamængder kan der leveres op til 80 gigabyte harddisk. Størrelsen til trods er der også blevet plads til et eksternt drev. Man kan vælge mellem alle typer slim line drev, bl.a. CD-ROM, DVD eller CD-RW.

Selv multimedie er der fundet plads til. Computeren har indbygget lydkort og højtaler, suppleret med stik til mikrofon og til høretelefon. Også til kommunikation er der muligheder i form af infrarød port (IrDA), indbygget netværkskort og V.90 Modem.

At EZgo'en er forberedt på lidt af hvert ser man også med alle de tilslutningsmuligheder der er, to FireWire porte, to USB 2.0 porte, en serial port og en parallel port. Endelig selvfølgelig med mus- tastatur- og skærmstik.

Af operativsystemer dækkes både Linux og en række varianter af Windows. Prisen for en fuld konfiguration inkl. Intel P4 Celeron 2200 MHz processor, 256 megabyte RAM og 30 gigabyte harddisk er på 4.720 kr. ekskl. moms.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo