SKI-krav giver højere priser

Krav til leverandørers egenkapital udelukker små forhandlere og fører til unødigt høje priser, mener telefoniforhandleren IP Group.

Kommunerne kommer til at betale for høje priser for forældede løsninger. Sådan lyder anklagen fra tele-forhandlerne IP Group, som beskylder SKI for at favorisere de store spillere på markedet for teleløsninger.

I næste måned udpeger SKI de forhandlere, som bliver godkendt som leverandører på rammeaftale 02.08 for tele og data. Men allerede før opløbet har SKI sorteret mindre forhandlere fra, mener markedschef Ole Rasmussen fra IP Group. For at komme i betragtning som SKI-leverandør skal forhandlerne nemlig have en egenkapital på 100 millioner kroner. Det krav udelukker reelt mindre forhandlere fra at være med i kapløbet.

»SKIs udbud holder mindre virksomheder ude, selvom de har en fornuftig økonomi og en sund forretning,« siger Ole Rasmussen.

Han mener, at SKIs økonomiske grænsebom for mindre forhandlere vil betyde, at kommunerne ikke får de teknologisk set bedste og mest innovative løsninger. Kapitalkravene rammer også vækstlaget af mindre virksomheder, som på den måde bliver afskåret fra at komme ind på det kommunale marked.

IP Group har selv en opensource-løsning, som ifølge Ole Rasmussen vil kunne spare de offentlige kunder for op til 50 procent i sammenlignet med de gængse standardløsninger på markedet. Men det sætter SKIs kapitalkrav en stopper for. Vinderne er de store og ofte multinationale udbydere, som leverer proprietære standardløsninger, der også gør det sværere for kunderne at skifte til en anden platform på et senere tidspunkt.

»Jeg troede, det handlede om at skaffe de bedste løsninger til den rigtige pris, men det, der i realiteten sker, er, at man favoriserer de store udbydere. På teleområdet er det IBM, TDC, Atea og andre store forhandlere, der står til at få adgang til det kommunale marked,« siger Ole Rasmussen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S