Børn og unge skal lære om netsikkerhed

Tirsdag sættes fokus på it-sikkerhed i forbindelse med den årlige Sikker Internet Dag.

For femte år i træk holdes Sikker Internet Dag tirsdag den 12. februar i hele Europa. Kampagnen henvender sig til børn og unge, der skal lære at færdes sikkert og trygt på nettet. Medierådet for Børn og Unge fejrer dagen på Danmarks Experimentarium, hvor der er arrangeret en række fysiske aktiviteter.

Hovedbudskabet er, at børn og unge skal være varsomme med hvilke oplysninger de lægger ud på nettet. De unge har generelt en positiv opfattelse af nettet og det er vigtigt at det forbliver sådan, men denne positive opfattelse må ikke føre til uforsigtighed. Der sættes fokus på, hvordan personlige oplysninger kan misbruges på forskellig vis.

Som et led i kampagnen er der skabt en virtuel person, Hjarnees, har lagt en masse oplysninger om sig selv og en af sine venner ud på nettet. Som et led i kampagnen kan man google sig frem til disse oplysninger forskellige steder på nettet og få et komplet billede af Hjarnees liv - uden at Hjarnees selv har tænkt over det.

Hjarnees har lavet nogle film om sig selv og sine venner, som han har uploadet på YouTube. Tanken er, at de unge skal sende filmene til hinanden og derved selv skabe opmærksomhed omkring kampagnen.

Kampagnen har en hjemmeside på MySpace. Herfra kan man linke til sikkerhedsinformationer, se filmene og finde konkurrencen. Læs mere om Sikker Internet Dag hos Medierådet for Børn og Unge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect