HK advarer mod Facebook på arbejdspladsen

Fagforeningen HK/Privat advarer mod at dele private oplysninger gennem det sociale netværk Facebook. Chefen læser med.

Den populære tjeneste Facebook har mange fælder. Sådan lyder advarslen fra fagforeningen HK/Privat, som nu har udarbejdet en række gode råd til medlemmerne om, hvordan de skal håndtere Facebook på arbejdspladsen. Mange virksomheder opfordrer ligefrem de ansatte til at bruge tjenesten til at danne netværk, men man skal være opmærksom på, at chefen læser med.

»Facebook er blevet så udbredt, at vi må forholde os til de dilemmaer, der opstår i skellet mellem privatliv og arbejdet. Man skal ikke tro, at Facebook er et privat forum. Mange er 'venner' med deres chef og kolleger på Facebook, og dermed er det langt fra privat, hvad man foretager sig online. Man er faktisk nødt til at opføre sig som om, man var på kontoret, når man er i cyberspace,« siger Leif Limkilde Bloch, it-politisk konsulent i HK/Privat.

Et andet problem er, at Facebook har meget brede fortolkninger af ophavsretten. Ifølge fagforeningen afskriver man sig reelt magten over det materiale man lægger ud på profilen. Desuden forbeholder Facebook sig ret til fri anvendelse og til at kopiere dit indhold - også selvom du har bedt om at få slettet din hjemmeside. Derfor skal man være ekstra forsigtig med at uploade arbejdsrelateret materiale.

»Jeg tror, at de fleste er blevet klar over, at man ikke skal lægge alt for intime billeder og beskrivelse på nettet, så alle kan se det. Men med Facebooks aggressive holdning til ophavsret, stiller det også nogle andre udfordringer. Hvis man for eksempel deler dokumenter gennem tjenesten med nogle kolleger, kan man ikke vide, hvor de ender,« siger Leif Limkilde Bloch.

De gode råd fra HK/Privat om Facebook:

1. Facebook følger ikke dansk lovgivning, men amerikansk lovgivning.

2. Facebook kræver kun dit samtykke/accept én gang for at bruge dit indhold, nu og fremover.

3. Facebook forbeholder sig ret til at udbygge din personprofil via andre kilder og lagrer alle dine digitale data (mails/billeder/video) og spor over din Internet-færden i USA

4. Facebook forbeholder sig ret til fri anvendelse/kopier af dit indhold som du lægger på nettet, selvom du har bedt om at få slettet din hjemmeside

5. Pas på hvad du skriver på nettet. På Facebook kan du beskytte dig selv og din information via lukkede grupper

6. Nettet afslører dig, internettet er som et åbent postkort.

7. Pas på med at offentliggøre alle dine private/intime billeder på Internettet, da dine billeder kan downloades fra nettet

8. Der er ingen fortrydelsesret når du lægger ting på nettet

9. Brug din sunde fornuft




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis