Ny lov om softwarelicenser bragt til fald

Softwarebranchen har ikke haft held til at gennemtrumfe en ny lov i USA, som på afgørende vis ville ændre magtforholdet mellem leverandør og forbruger.

Den såkaldte Uniform Computer Information Transactions Act (UCITA) er bragt til fald i USA. En bred alliance af softwarefirmaer har støttet loven, som blev vedtaget for fire år siden, men mange forbruger-organisationer og politikere har kæmpet mod de nye regler. Nu har NCCUSL - den gruppe, som oprindelig udarbejdede loven - trukket sin støtte til UCITA og opløst den nationale komite, som skulle sikre at den blev gennemført i alle forbundsstater.

Dermed skulle det være sikkert, at UCITA ikke bliver indført i andre end de to stater, Maryland og Virginia, som allerede har godkendt loven. De fleste andre forbundsstater har afvist at indføre de nye regler, mens fire stater, Vermont, Iowa, West Virginia og North Carolina, har reageret ved at vedtage lovgivning, som beskytter borgerne mod retsforfølgelse i forbindelse med UCITA.

Formålet med loven var at indføre fælles spilleregler på softwaremarkedet i alle forbundsstater. Kritikere mener at loven giver softwarefirmaerne næsten ubegrænset magt overfor forbrugerne, der i forvejen ikke har ret mange rettigheder tilbage, når først man med et enkelt klik har accepteret den licensaftale, som følger med alle kommercielle programmer.

I modsætning til andre brancher behøver softwarefirmaer ikke frygte sagsanlæg i millionklassen, hvis firmaernes produkter sendes på markedet med alvorlige fejl og mangler. Licensaftalen fritager i stort omfang leverandøren for ansvaret. Med UCITA ville softwarefirmaerne få endnu flere muligheder for at beskytte sig mod sagsanlæg fra kunderne.

Når man køber en softwarelicens erhverver man ikke selve produktet, men retten til at bruge programmet. Det har altid været sådan, men UCITA udvider dette princip og fjerner nogle af de rettigheder, som køberne har under den nuværende lovgivning. Det gælder bl.a. retten til at videresælge brugte programmer.

Formålet er at bremse den udbredte piratkopiering af software - men kritikere mener, at forbrugerne bliver efterladt næsten uden rettigheder.

Loven betyder at softwarefirmaet aldrig "slipper" programmet - heller ikke, når det er installeret på pc'en i virksomheden eller hjemmet. Softwarefirmaet kan enhver tid gribe ind og gøre programmet ubrugeligt - f.eks. med en kommando sendt over internet - hvis sælgeren mener, at kunden ikke har overholdt licensbetingelserne.

Leverandøren er ikke erstatningspligtig for det tab, som kan opstå i virksomheden, hvis et vigtigt program pludselig bliver deaktiveret.

En anden omstridt paragraf i loven betyder at køberen først skal informeres om licensbetingelserne efter købet.

UCITA er dog ikke fuldstændig død og begravet. Den kan stadig få indflydelse på retssager i hele USA, mener juridiske eksperter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere