IBM skal bygge to supercomputere

IBM skal have to ny supercomputere klar til 2004. Den første er klar i 2003 og skulle have samme regnekraft som den menneskelige hjerne. Men den fylder en del mere end sin menneskelige genpart.

IBM skal have to ny supercomputere klar til 2004. Den første er allerede færdig i 2003 og skulle have samme regnekraft som den menneskelige hjerne. Men den fylder en del mere end sin menneskelige genpart.

ASCI Purple, som IBMs kommende supercomputer hedder, får en regnekraft på 100 teraflops, hvilket gør den tre gange så hurtig som nuværende supercomputere.

Udregningerne foretages af over 12.500 processorer, der udgør kernen i supercomputeren, som fylder godt to basketbaner og vejer knap 200 ton. Hukommelsesmæssigt er den dog stadig den menneskelige hjerne underlegen med "kun" 50 TB. Den menneskelige hjerne har skønsmæssigt en hukommelse på 100 TB. Og så er den også lidt mindre...

Når supercomputer nummer to er klar kan de tilsammen foretage godt 1,5 gange så mange udregninger i sekundet - ca. 500 billioner - som de 500 største supercomputere, der findes, sammenlagt er i stand til.

Supercomputeren ASCI Purple skal primært bruges til at simulere aldringsprocesserne for amerikanernes atomvåben, så man kan sikre lageret af våben uden at foretage underjordiske prøvesprængninger.

Blue Gene/L, der er IBMs næstkommende supercomputer skal bruges til forudsigelse af globale klimaændringer og studier af supereksplosiver.

Ordren på computeren er 290 millioner dollar værd.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S