Windows 7 skuffer virksomheder

Det kommende Windows 7 indeholder kun en begrænset antal nye funktioner for firmabrugere, og flere af dem er bundet til det nye Windows Server 2008 RS2.

Der er skrevet meget om den nye grafiske brugerflade og de nye funktioner til hjemmenetværk i Microsofts kommende Windows 7. Men hvad kommer det nye styresystem til at betyde for professionelle brugere i virksomheder? Baseret på Microsofts egne udmeldinger og den aktuelle betaversion ser det ud til, at antallet af nye komponenter og funktioner til erhvervsbrugere er forholdsvis begrænset.

Og flere af de nye funktioner forudsætter, at virksomheden samtidig installerer det kommende server-styresystem Windows Server 2008 Release 2 (RS2). Dette styresystem bygger på den samme kodebase som Windows 7 og forventes færdig omtrent samtidig.

RS2 er i sig selv en større opdatering i forhold til forgængeren Windows Server 2008 og tilføjer blandt andet understøttelse for systemer med op til 256 kerner. Der kommer også en ny version 7.5 af IIS med ny FTP-server, nye administrative værktøjer og nye Active Directory funktioner i RS2.

Men det er formentlig langt fra alle virksomheder, der er parat til at opgradere til RS2 blot fordi man ønsker at installere Windows 7 på sine klient-computere. Og så må man altså undvære flere af de nye business-funktioner i Vista-efterfølgeren.

Det gælder blandt andet DirectAccess, der skaber en sikker forbindelse mellem mobile brugere og firmaets server uden et VPN - men altså kun, hvis RS2 er installeret på serveren. En anden ny funktion i Windows 7 er BranchCache, som skal reducere svartiderne ved at mellemlagre data fra firmaets centrale systemer på en server i den lokale afdeling. Det fungerer også kun med RS2.

Men der er også nye funktioner, som ikke kræver RS2. Den indbyggede harddisk-kryptering BitLocker er nu udvidet til at omfatte USB-enheder. En ny søgefunktion skal gøre det lettere at finde data på andre firmacomputere i det lokale netværk. Med AppLocker kan den it-ansvarlige specificere helt nøjagtigt, hvilke programmer den enkelte bruger må køre på sin bruger.

Windows 7 har fået et nyt scriptsprog til automatisering af komplekse opgaver, PowerShell 2.0, og der er mulighed for at udvikle såkaldte Troubleshooting Packs, hvor brugerne kan finde hjælp til de mest almindelige tekniske problemer uden at kontakte help-desken. Både PowerShell scripts og Troubleshooting Packs kan oprettes og redigeres i et grafisk udviklingsmiljø.

Microsoft har tilføjet understøttelse for virtuelle drev gennem sit eget Virtual Hard Disk (VHD) format, hvor brugerne nu kan oprette, mounte, fjerne og selv boote fra VHD'er uden yderligere software.

Der er også enkelte nye funktioner til de virksomheder, hvor brugerne har fjernadgang til Windows i en virtuel maskine på en central server. Her er der nu bl.a. mulighed for at bruge mikrofoner til VoIP og udskrive til lokale printere uden at installere printer-drivere på serveren.

Hvorvidt disse nye funktioner er nok til at få virksomheder til at opgradere til Windows 7, bliver først opklaret når den færdige version kommer omkring årsskiftet.

Selv for virksomheder som allerede har en Software Assurance aftale med Microsoft og dermed allerede har betalt for Windows 7 og Windows Server 2008 RS2, er det ikke sikkert, at flertallet er parat til at foretage den store investering i tid og ressourcer, hvis både klient- og serverstyresystem skal opgraderes samtidig.

Microsoft fremhæver selv i sin Windows 7 for the Enterprise guide, at det nye styresystem langt hen ad vejen er kompatibelt med Vista og Vista-applikationer. Men den største gruppe af virksomheder har end ikke skiftet til Vista. Her arbejdes der stadig med forgængeren Windows XP, og udfordringen for Microsoft bliver at overbevise disse virksomheder om at skifte til Windows 7.

Alt tyder dog på at Windows 7 trods alt har bedre chancer end Vista for at få foden inden for i virksomhederne. Windows 7 er mindre hardware-krævende og sandsynligvis også mere stabilt end Vista, det er baseret på en kernel (samme som Vista) som nu har været ude i et par år og dermed kan betegnes som gennemprøvet, og det falder sammen med den naturlige opgraderingscyklus på kontorerne, hvor de fleste Windows XP-maskiner alligevel skal udskiftes over de kommende år.

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S