Kritik af rapport om museskader

Arbejdsskadestyrelsen vil ikke anerkende museskader som arbejdsskader. Det er forkert, mener en forsker, der fremhæver, at styrelsen ikke bør ignorere de smerter, folk oplever.

Arbejdsskadestyrelsen har i en netop offentliggjort rapport afvist at anerkende museskader som arbejdsskader. Det får nu en dansk-svensk arbejdsmediciner til at kritisere rapporten for at bygge på et helt forkert grundlag.

»Det er en for begrænset opgave, som er ulykkelig, kan man sige. Det er Arbejdsskadestyrelsen, der har sat rammerne for undersøgelsen, men jeg er ikke enig i, at det er rimeligt at sætte de rammer. For det er ikke en klinisk diagnose, der afgør, om Fru Jensen bliver hjemme fra arbejde. Det er, hvorvidt hun har ondt,« siger Jørgen Winkel, der er professor ved Arbetslivsinstituttet i Göteborg, til Politiken.

Rapporten, der blev offentliggjort af Arbejdsskadestyrelsens erhvervssygdomsudvalg den 6. marts, er en litteraurgennemgang af den eksisterende forskning om museskader. Men alene forskning, der kan dokumentere en årsagssammenhæng mellem computerarbejde og kliniske diagnoser, er medtaget i rapporten, og det er ifølge Jørgen Winkel helt forfejlet. Han mener, at rapporten i langt højere grad burde have taget hensyn til de smerter, folk oplever.

Han bakkes op af Sven-Erik Hermansen, der er faglig arbejdsmiljøsekretær i HK Privat.

»Smertebilledet for mennesker med museskader er større end skadebilledet. Så det er en diskussion mellem smerter og skader, og det er det, vi skal have en klarhed over,« siger han.

Jørgen Winkel påpeger, at det er et grundlæggende problem, at arbejdsskadestyrelsen sammenblander juridiske vurderinger og medicinsk forskning.

»Det er et godt og gedigent arbejde, der ligger i undersøgelsen. Men der, hvor kæden hopper af, er, når man skal skelne mellem jura og videnskab. Arbejdsskadestyrelsen kigger på forskningen, men det er en juridisk bedømmelse, de foretager,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere