Dansker finder sårbarheder på HP-computere

En dansk sikkerhedsekspert fra firmaet CSIS har afsløret en kritisk sårbarhed på computere fra verdens største pc-producent.

Sikkerhedsekspert Dennis Rand fra CSIS har fundet et alvorligt sikkerhedshul i en software-komponent på computere fra Hewlett Packard, der er verdens største pc-producent. HP bekræfter problemet på sin hjemmeside og er allerede klar med en opdatering, der lukker hullet.

HP-computerne leveres præinstalleret med forskellige ActiveX komponenter, som blandt andet skal gøre det muligt at opdatere systemet med nye drivere og firmware. Den sårbare ActiveX komponent installeres på systemet når en bruger besøger HP's hjemmeside for at hente opdateringer.

Ifølge CSIS indeholder HP Instant Support komponenten flere såkaldte buffer overflows, der kan misbruges til at plante vilkårlig kode på systemet.

HP anbefaler at brugerne bør opdatere til den seneste version 1.0.0.24, hvor fejlen er rettet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis