Der er i dag flere muligheder for at finde gode priser på flyrejser på nettet. Men der er plads til flere.
Det mener folkene bag Viviro.com, der er en dansk udviklet portal, som samler de bedste tilbud på flyrejser for private og erhvervsrejsende.
Viviro vil finde en plads i markedet ved at slå på mere intelligente søgninger.
»Den måde vi rejser på, er blevet meget mere individuel i takt med, at arbejdsmarkedet også er blevet mere fleksibelt. For nogle personer kan det sagtens være, at den næstbilligste rejse er bedst. Derfor er gode sorteringsmuligheder meget vigtige,« siger Kenneth Karskov, der er medejer af Viviro.com.
Viviro skal blandt andet kæmpe om danskernes opmærksomhed sammen med den prisvindende portal Momondo.com. Men det bliver ikke noget problem, fortæller Kenneth Karskov, der mener, at Viviro byder på en håndfuld nye funktioner.
For eksempel viser Viviro.com "live"-priser. Det vil sige, at søgninger foretages hos flyselskaber og rejsebureauer på det tidspunkt man indtaster søgningen og ikke en gang i døgnet.
Desuden forsøger Viviro at vise rejsernes totalpriser inklusiv diverse afgifter, så brugerne ikke overraskes af uventede afgifter senere hen.
De omtalte sorteringsmuligheder er blandt andet, at man kan sortere efter foretrukne flyselskaber, maksimale antal mellemlandinger og hvilke rejser, der tilbyder børnerabatter.
»Da Sterling gik konkurs, sagde mange, at det ville resultere i dyrere rejser, men det, der faktisk er sket, er at selskaber som Transavis, Cimber Air og Norwegian er begyndt at flyve fra København. Det betyder efterfølgende, at det faktisk er blevet sværere at navigere i markedet. Det kan vi hjælpe med,« siger Kenneth Karskov.
Folkene bag Viviro har tidligere lanceret portalen Flyrejsen.dk. Den nye portal er en overbygning og finjustering af den gamle portal, der nu træder i baggrunden.