4 Mbit i franske tog

Nu lanceres 4Mbit trådløse internetforbindelser i de franske højhastighedstog - Thalys - der kører mellem Paris og Bruxelles.

Frankrig er kendt for sine højhastighedstog, der farer gennem landskabet med over 300 kilometer i timen. Nu skal togrejserne også inkludere trådløse internetforbindelser på 4 Mbit, der matcher togenes høje hastigheder.

I første omgang skal de trådløse muligheder tilbydes som et forsøg i tre måneder. Men hvis forsøget bliver en succes, er det planen, at der skal installeres trådløst netværk i samtlige 28 højhastighedstog på strækningen Paris-Bruxelles.

Siemens har fået opgaven med at installere hurtige forbindelserne i de franske tog.

I Danmark har TDC og T-Systems efter DSB's indledende budrunde slået konkurrenterne Ementor, IBM, Siemens, og Unisys af banen. DSB vil nu gå i dialog med de to vindere for at undersøge mulighederne i forslagene og gennem konkrete forhandlinger nå frem til den bedste løsning og den endelige vinder. Det forventes, at DSB-passagererne kan surfe trådløst i løbet af foråret 2006

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S