RTX Telecom smidt af kinesisk 3G-marked

Kina har nu endelig besluttet at bygge deres kommende mobilnet på en hjemmelavet standart. Det danske mobilfirma RTX Telecom har længe været klar med teknologien, men har for nylig droppet aktiviteterne.

Kina har nu endelig besluttet, at det kommende mobilnet til 3G-mobiltelefonerne vil bygge på en hjemmelavet standart.

Det danske mobilfirma RTX Telecom har i mange år været klar med teknologien. Kineserne langsommelighed har dog gjort, at RTX Telecom allerede for et stykke tid siden indstillede deres aktiviteter.

Allede i sommeren 2005 kunne ledelse i RTX Telecom se, at det ville blive svært for et lille dansk firma at gøre sig på den internationale scene.

»Vi har en god teknologi, men vi har ingen politisk styrke,« sagde administrerende direktør i RTX Telecom Jørgen Elbæk dengang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect