Danskere bliver snydt på internetauktioner

En undersøgelse foretaget for avisen Urban viser, at mange danskere bliver snydt, når de handler på netauktioner.

Antallet af danskere, der handler via netauktioner, er steget stødt, og i dag har cirka halvdelen af danskerne prøvet at købe eller sælge via danske eller udenlandske sider. Men det bliver ikke altid en behagelig oplevelse.

Ifølge en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Urban viser det sig nemlig, at 9,2 procent af dem, der handler på netauktioner, føler sig snydt. Enten modtager de ikke den købte vare, eller også får de aldrig betaling for en solgt vare.

Hos QXL.dk, der er Danmarks førende auktionshus på nettet, forsøger man at dæmme op for de dårlige oplevelser. Men selv om man anvender ratesystemet, der er kendt fra de fleste auktionsportaler, hvor brugerne giver hinanden karakterer efter endt handel, er det fortsat nødvendigt at udelukke brugere jævnligt.

»Jeg kan da kun ærgre mig over, at så mange har oplevet at blive snydt. Det går ud over os alle sammen. Men jeg gætter samtidigt på, at hovedparten af det foregår på udenlandske auktioner, hvor der er langt mellem køber og sælger. I Danmark har vi ret godt styr på, hvem der handler, siger Jacob Masters, direktør hos QXL.dk til Urban.

Forbrugerstyrelsens hotline oplyser også, at man siden 2005 har oplevet en firdobling af antallet af spørgsmål vedrørende netauktioner. Derfor har styrelsen netop udgivet pjecen: "Ren besked om internetauktioner".

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS