Stor mangel på dygtige it-folk

Opsvinget i it-branchen skaber en stadigt større efterspørgsel efter dygtige it-medarbejdere. Det viser en ny undersøgelse.

Ifølge en ny undersøgelse blandt 276 it-topchefer er der et stigende fokus på at kunne tiltrække og fastholde dygtige it-medarbejdere. Undersøgelsen, der er foretaget af Deloitte, viser, at hver tredje virksomhed har svært ved finde vigtige nøglemedarbejdere.

»Behovet for at fastholde og tiltrække de dygtige medarbejdere er den største udfordring, som it-branchen står overfor i de kommende år,« siger IT-Branchens direktør, Jakob Lyngsø, til Børsen.

Han fremhæver, at der i stigende grad er behov for it-akademikere, og at det desuden er vigtigt, at flere kvinder i fremtiden vælger it-branchen, fordi den i dag stadig er en totalt mandsdomineret verden med kun fire procent kvinder. Han peger her på, at det er paradoksalt, at mange kvinder vælger at tage en medicinsk uddannelse, men at kun ganske få interesserer sig for den it-teknologi, der er med til at drive den medicinske forskning og skabe grundlag for mange af de lægevidenskabelige gennembrud.

»Vi har været ganske elendige til at sætte os i centrum for menneskenes sundhed, for det er faktisk vores teknologi, som gør, at medicinalindustrien kan udvikle nye lægemidler. Som kvinde er det et oplagt valg at vælge it-branchen. Det er det tætteste, man kan komme på at forbedre menneskenes sundhed og være med til, at vi kan leve længere,« siger Jakob Lyngsø.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job